31 mars 2009

Bregu i Fildishte, shembet stadiumi, 22 viktima

Nje tragjedi tjeter ka njollosur futbollin afrikan dhe kete radhe arena e incidentit ka qene kryeqyteti i Bregut te Fildishte, Abixhan.
Ne fund te ndeshjes kualifikuese per boterorin, mes vendasve dhe Malauit, eshte rrezuar nje mur i stadiumit gje qe i ka kushtuar jeten 22 personave dhe shume te tjere jane plagosur. Mediat thone se shkaku i rrezimit te murit ka qene spostimi i vazhdueshem i mijera tifozeve dhe ketu ka kontribuar negativisht edhe sulmi me gaz lotsjelles i policise.
Nga ofensiva e agjenteve ka nisur nje situate kaotike e cila ka sjelle edhe tragjedine. Ndeshja u fitua nga Bregu i Fildishte 5-0. Incidenti ne stadiumin e Abixhanit eshte i fundit ne serine e episodeve qe kane ndodhur ne Afrike ne dekaden e fundit. Kujtohen edhe tragjedi te tilla si ajo ne futbollin e Zambias dhe ne Zimbabve ku vdiqen dhjetera tifoze.