19 shtator 2008

Del Piero i “shënon” dhe Ranierit

Pas deklaratave të trajnerit mbi mosaktivizimin e tij në kampionat, kapiteni është kundërpërgjijur me stil “Luan ai që është në formë, përndryshe do të luante vetëm Boniperti”, pati thënë tekniku. Batuta e Aleksit: “Sa mirë që Boniperti nuk është në Champions” Gol, kërcim me kokë poshtë dhe shumë ironi. Një “elizir” rinimi që ka pushtuar Del Pieron në fushë dhe jashtë saj. Duke filluar nga ai festim i pazakontë: “Nuk e kisha bërë kurrë, tani që Hugo Sançez e ka lënë futbollin mund ta imitoj”. Një thumb i tërthortë për Ranierin, që pasohet nga një më i drejtpërdrejtë: “Jam i qetë, sepse Boniperti nuk është i regjistruar në listën e Champions League”. Kështu i është përgjigjur kapiteni bardhezi deklaratës së Ranierit në fund të ndeshjes me Udinezen, e cila për Aleksin zgjati tre minuta. “Luan ai që është në formë, përndryshe do të luante gjithmonë Boniperti”. Por Del Piero nuk di të ndalet, pas golit të fitores ndaj Zenitit e ndien veten se mund të bëjë më shumë humor se sa duhet: “Po të vija bast 100 euro, do t’i vija për uljen time në stol në ndeshjen me Kaljarin... sepse pësova një dëmtim të vogël në gju”. Dhe më pas bëhet pak serioz: “Nuk më shqetëson të qëndroj në stol herë pas herë, le të themi shtatë e atetë ndeshje”. Duket në formë 33?vjeçari dhe nuk ka ndërmend që askush t’i thotë të kundërtën. Ndoshta edhe për këtë festoi në atë mënyrë. Për të treguar se mund t’i lejojë vetes kërcime të tilla. Ranieri është i paralajmëruar, Del Piero kërkon të jetë në fushë!!!