31 dhjetor 2008

‘Gazzetta dello Sport’ shpall top-listën e 11 futbollistëve

Gazeta më e madhe sportive në Itali, Gazzetta dello Sport, shpall listën me 11 futbollistët më të mirë të vitit 2008. Përzgjedhjen e lojtarëve më të mirë e kanë bërë vetë lexuesit e kësaj gazete. Në sy bie treshja e vijës ofensive e përbërë nga Mesi, Ibrahimoviç, dhe fituesi i “Topit të Artë”, Kristiano Ronaldo. E pazakonta është se në 11 lojtarët më të mirë nuk figuron Çesk Fabregas. Spanjolli u shpall edhe futbollisti më i mirë i europianit të zhvilluar në Zvicër dhe Austri. Lista parë nuk ka as emrin e lojtarit të Milanit, Rikardo Kaka.

Në sondazhin e bërë nga gazeta më e madhe sportive në Itali është bërë përzgjedhja edhe e ekipit të dytë më të mirë. Listën e plotë të 11 lojtarëve më të mirë të shpallur nga Gazzetta dello Sport, dhe atë të skuadrës së dytë më të mirë, do ta paraqesim të plotë më poshtë.

11-shi më i mirë (4-3-3): Bufon; Maikon, Terri, Kielini, Lahm; Xherard, Ksavi, Lampard; Mesi, Ibrahimoviç, Kristiano Ronaldo. Trajner: Ferguson.

Skuadra rezervë (4-2-3-1): Kasiljas; Serxhio Ramos, Pujol, Ferdinand, Evra; Kambiaso, Fabregas; Riberi, Kakà, Del Piero; Fernando Torres.