30 dhjetor 2008

“Goli i tij ndaj Realit, më i bukur i vitit”

Goli më i bukur i vitit 2008? Për presidentin e UEFA-s, Mishel Platini, golin më të bukur për këtë vit e ka shënuar Alesandro Del Piero me rastin e sfidës së vlefshme për Ligën e Kampionëve, Juventus-Real Madrid. “Isha në ‘Olimpiko’ të Torinos kur Del Piero goditi fuqishëm në portën e Kasias – ka treguar francezi në një intervistë për shtyp. – U ngrita në këmbë jo vetëm prej faktit që unë jam tifoz i Juventusit, por sepse ai gol ishte i shkëlqyer”. Platini ka bërë një koment lidhur me sfidën e radhës, që do ta dërgojë skuadrën bardhezi në Angli: “Kam vënë re se ka një ekuilibër të habitshëm përsa u përket këtyre dy skuadrave. Çelsi dhe Juventusi janë shumë të ngjashme me njëra-tjetrën. Pastaj kampionati italian është përmirësuar shumë”.