20 dhjetor 2008

Tg1: Del Piero sportisti i vitit

Ikona e Zonjës së Vjetër, Alessandro Del Piero, është zgjedhur sportisti më i mirë italian për vitin 2008 nga Tg1, ndërsa në ceremoninë e marrjes së çmimit kapiteni ka folur për Scudetton dhe për Kampionatin Botëror.
Hajmalia e Juventusit ka kryesuar bindshëm duke fituar 58.3 % të numrit të përgjithshëm të votave nga telespektatorët e Tg1, ndërsa konkurrenti më i afërt i tij ishte kampioni i shumëfishtë i Moto GP, Valentino Rossi me 18.68 % të votave. Pasi mori çmimin, Del Piero bëri disa komente për luftën për Scudetto, si edhe për ëndrrën e tij që të jetë pjesë e Kampionatit Botëror, Afrika e Jugut 2010. “Kampionati është ende i hapur, ndërsa Interi është një skuadër që mund të mposhtet”, ka thënë Numri Dhjetë i Juves, duke shtuar se qëllimi tjetër i tij është të luajë në Kampionatin e ardhshëm botëror, dhe ka shprehur zhgënjimin e tij për mospërfshirjen në fazën kualifikuese. Del Piero është pyetur edhe për mundësitë e tij për ta fituar Topin e Artë në vitin 2009. “Gjithçka varet si do të luajmë në Ligën e Kampionëve. Ne te Juventusi mendojmë për gjëra të mëdha dhe do të mundohemi të fitojmë gjithçka”, ka përfunduar legjenda e futbollit italian dhe botëror.