25 dhjetor 2008

Bufon: Kthehem me Sienën, ju premtoj

“Jam krenar që më në fund qyteti në të cilin kam lindur dhe jam rritur vendosi që të më dedikonte një Juventus Klub”. Në këtë mënyrë, një Xhixhi Bufon i emocionuar, ka falenderuar bashkëqytetar`t e tij gjatë takimit që u zhvillua në teatrin Animosi të Karrarës, me rastin e prezantimit të Juventus Klub, që i është vënë emri i portierit të Juventusit. Kampioni i botës, përpara 300 tifozëve që e duartrokisnin. “Objektivi im është që të kthehem sa më shpejt pas dëmtimit, në formë për të ndihmuar ekipin që të fitojë titullin, sepse ne të gjithë besojmë se mund t’ia arrijmë këtij qëllimi”. Duke folur me disa miq, portieri i ka konfirmuar rikthimin në fushë për sfidën e parë pas rinisjes së kampionatit, më 11 janar ndaj Sienës, në “Olimpico” të Torinos. Sigurisht, provat e përgjithshme do t’i bëjë në miqësoren e 6 janarit në Mesina, ndaj Monakos. Më pas, Xhixhi është ndalur edhe te forma e tij: “Ndihem më mirë dhe besoj se do të jem gati në 2009?n. E di shumë mirë se kjo është një nga periudhat më të pafata, por në jetë mund të ndodhë edhe kështu”. Më pas, në lidhje me kampionatin, Bufon tha: “Mendoj se ky kampionat do të jetë i bukur për t’u parë deri në fund. Edhe pse Interi është duke ecur me ritme të shpejta, duhet thënë se ne nuk do të humbim besimin”.