29 dhjetor 2008

Kush do të jetë golashënuesi më i mirë në Serie A

Gara e sivjetme në Serie A për ta fituar titullin e golashënuesit më të mirë duket të jetë më e nxehtë.
Liga italiane është e njohur më së shumti për lojë defanzive, ndërsa këtë sezon duket se do të ndodhë ndryshe, pasi që ka kaluar java e shtatëmbëdhjetë, ndërsa tre sulmues i kanë nga 12 gola të shënuar. Marco Di Vaio (Bologna), Diego Milito (Genoa) dhe Alberto Gilardino (Fiorentina) aktualisht prijnë në listën e golashënuesve me nga 12 gola, të ndjekur nga Amauri (Juventus) që ka shënuar 11 gola dhe Zlatan Ibrahimovic (Inter) me 10 gola të shënuar. Do të jetë interesant të shikohet se kush do të përfundojë si golashënuesi më i mirë i sezonit 2008/2009 gjë që do të vendoset muajt e ardhshëm. Sezonin e kaluar golashënuesi më i mirë u shpall kapiteni i Juventusit, Alessandro Del Piero. Kush mendoni se do të ta fitojë titullin “Capocannoniere”, i cili i jepet golashënuesit më të mirë në Serie A.