02 mars 2010

Problemi I Juves

Te nderuar Biankoner dhe te nderuar vizitor te GrandeJuves, se pari dua ta pershendes njeriun qe mese shumti ka dhene per ket web Milaimi te cilit i deshiroj pushime te kendshme ne Gjermani, po ashtu nje pershendetje e ngroht shkon edhe per shum antar te Chatit tone, mos ti permendim me emra sepse ka shume, andaj jeni falenderues qe jeni pjes e webit tone..

Ne vazhdim mund te mesoni per nje problem te JUVES, dhe per deshtimin ne kete sezone..

Po Flasim per 1 dekade pashk me Juventusin

1. SEZONI 2000/2001 - TABELA

1. AS Rom 34 22 9 3 68:33 35 75
2. Juventus Turin 34 21 10 3 61:27 34 73
3. Lazio Rom (M) 34 21 6 7 65:36 29 69
4. AC Parma 34 16 8 10 51:31 20 56
5. Inter Mailand 34 14 9 11 47:47 0 51
6. AC Mailand 34 12 13 9 56:46 10 49
7. Atalanta Bergamo (N) 34 10 14 10 38:34 4 44
8. Brescia Calcio (N) 34 10 14 10 44:42 2 44
9. AC Florenz 34 10 13 11 53:52 1 43
10. FC Bologna 34 11 10 13 49:53 -4 43
11. AC Perugia 34 10 12 12 49:53 -4 42
12. Udinese Calcio 34 11 5 18 49:59 -10 38
13. US Lecce 34 8 13 13 40:54 -14 37
14. Hellas Verona 34 10 7 17 40:59 -19 37
15. Reggina Calcio 34 10 7 17 32:49 -17 37
16. Vicenza Calcio (N) 34 9 9 16 37:51 -14 36
17. SSC Neapel (N) 34 8 12 14 35:51 -16 36
18. AS Bari 34 5 5 24 31:68 -37 20

Ne kete sezone per Juven Luajten keta Futbollis:
1 Edwin van der Sar
12 Michelangelo Rampulla
22 Andreas Isaksson
35 Fabian Carini
2 Ciro Ferrara
3 Michele Paramatti
4 Paolo Montero
5 Igor Tudor
7 Gianluca Pessotto
13 Mark Iuliano
15 Alessandro Birindelli
16 Marco Zanchi
28 Athirson De Oliveira
6 Fabian O'Neill
8 Antonio Conte (C)
14 Jonathan Bachini
19 Gianluca Zambrotta
20 Alessio Tacchinardi
21 Zinédine Zidane
25 Matteo Brighi
26 Edgar Davids
9 Filippo Inzaghi
10 Alessandro Del Piero
11 Daniel Fonseca
17 David Trézéguet
18 Darko Kovačević
19 Juan Esnaider
TREJNER: Carlo Ancelotti

2. SEZONI 2001/2002 - TABELA

1. Juventus Turin 34 20 11 3 64:23 +41 71 - JUVE CAMPION
2. AS Rom (M, P) 34 19 13 2 58:24 +34 70
3. Inter Mailand 34 20 9 5 62:35 +27 69
4. AC Mailand 34 14 13 7 47:33 +14 55
5. AC Chievo Verona (N) 34 14 10 8 57:52 +5 54
6. Lazio Rom 34 14 11 9 50:37 +13 53
7. FC Bologna 34 15 7 12 40:40 +0 52
8. AC Perugia 34 13 7 14 38:46 -8 50
9. Atalanta Bergamo 34 12 9 13 41:50 -5 45
10. AC Parma 34 12 8 14 43:47 -4 44
11. AC Turin (N) 34 10 13 11 37:39 -2 43
12. Piacenza Calcio (N) 34 11 9 14 49:43 +6 40
13. Brescia Calcio 34 9 13 12 43:52 -9 40
14. Udinese Calcio 34 11 7 16 41:52 -11 40
15. Hellas Verona 34 11 6 17 41:53 -12 39
16. US Lecce 34 6 10 18 36:56 -20 28
17. AC Florenz 34 5 7 22 29:63 -34 22
18. AC Venedig (N) 34 3 9 22 30:61 -31 18

Ne kete sezone per Juven Luajten keta Futbollis:
1 Gianluigi Buffon
12 Michelangelo Rampulla
22 Fabian Carini
2 Ciro Ferrara
3 Michele Paramatti
4 Paolo Montero
5 Igor Tudor
7 Gianluca Pessotto
13 Mark Iuliano
15 Alessandro Birindelli
21 Lilian Thuram
28 Athirson De Oliveira
31 Felice Piccolo
6 Fabian O'Neill
Ruolo Giocatore
8 Antonio Conte
11 Pavel Nedvěd
14 Cristian Zenoni
16 Enzo Maresca
19 Gianluca Zambrotta
20 Alessio Tacchinardi
26 Edgar Davids
9 Marcelo Salas
10 Alessandro Del Piero
17 David Trézéguet
27 Nicola Amoruso
38 Tomás Andrés Guzmán
TREJNER: Marcello Lippi

3. SEZONI 2002/2003 - TABELA

1. Juventus Turin (M) 34 21 9 4 64:29 +35 72 - JUVENTUS CAMPION
2. Inter Mailand 34 19 8 7 64:38 +26 65
3. AC Mailand 34 18 7 9 55:30 +25 61
4. Lazio Rom 34 15 15 4 57:32 +25 60
5. AC Parma (P) 34 15 11 8 55:36 +19 56
6. Udinese Calcio 34 16 8 10 38:35 +3 56
7. AC Chievo Verona 34 16 7 10 51:39 +12 55
8. AS Rom 34 13 10 11 55:46 +9 49
9. Brescia Calcio 34 9 15 10 36:38 -2 42
10. AC Perugia 34 10 12 12 40:48 -8 42
11. FC Bologna 34 10 11 13 39:47 -8 41
12. FC Empoli (N) 34 9 11 14 36:46 -10 38
13. Atalanta Bergamo* 34 8 14 12 35:47 -12 38
14. Reggina Calcio (N) 34 10 8 16 38:53 -15 38
15. FC Modena (N) 34 9 11 14 30:48 -18 38
16. Piacenza Calcio 34 8 6 20 44:62 -18 30
17. Como Calcio (N) 34 4 12 18 29:57 -28 24
18. AC Turin 34 4 9 21 23:58 -35 21

Ne kete sezone per Juven Luajten keta Futbollis:
1 Gianluigi Buffon
12 Antonio Chimenti
2 Ciro Ferrara
4 Paolo Montero
5 Igor Tudor
6 Salvatore Fresi
7 Gianluca Pessotto
13 Mark Iuliano
15 Alessandro Birindelli
21 Lilian Thuram
24 Emiliano Moretti
33 Mattia Cassani
3 Alessio Tacchinardi
8 Antonio Conte (C)
11 Pavel Nedvěd
14 Cristian Zenoni
16 Mauro Camoranesi
19 Gianluca Zambrotta
20 Davide Baiocco
24 Ruben Olivera
26 Edgar Davids
27 Matteo Brighi
37 Matteo Paro
9 Marcelo Salas
10 Alessandro Del Piero
17 David Trézéguet
18 Marco Di Vaio
25 Marcelo Zalayeta
TREJNER: Marcello Lippi

4. SEZONI 2003/2004 - TABELA

1. AC Mailand 34 25 07 02 65:24 +41 82
2. AS Rom (P) 34 21 08 05 68:19 +49 71
3. Juventus Turin (M) 34 21 06 07 67:42 +25 69
4. Inter Mailand 34 17 08 09 59:37 +22 59
5. AC Parma 34 16 10 08 57:46 +11 58
6. Lazio Rom 34 16 08 10 52:38 +14 56
7. Udinese Calcio 34 13 11 10 44:40 +04 50
8. Sampdoria Genua (N) 34 11 13 10 40:42 –02 46
9. AC Chievo Verona 34 11 11 12 36:37 –01 44
10. US Lecce (N) 34 11 08 15 43:56 –13 41
11. Brescia Calcio 34 09 13 12 52:57 –05 40
12. FC Bologna 34 10 09 15 45:53 –08 39
13. AC Siena (N) 34 08 10 16 41:54 –13 34
14. Reggina Calcio 34 06 16 12 29:45 –16 34
15. AC Perugia 34 06 14 14 44:56 –12 32
16. FC Modena 34 06 12 16 27:46 –19 30
17. FC Empoli 34 07 09 18 26:54 –28 30
18. Ancona Calcio (N) 34 02 07 25 21:70 –49 13

Ne kete sezone per Juven Luajten keta Futbollis:
1 Gianluigi Buffon
12 Antonio Chimenti
22 Antonio Mirante
2 Ciro Ferrara
4 Paolo Montero
5 Igor Tudor
6 Salvatore Fresi
7 Gianluca Pessotto
13 Mark Iuliano
15 Alessandro Birindelli
19 Gianluca Zambrotta
21 Lilian Thuram
23 Nicola Legrottaglie
3 Alessio Tacchinardi
8 Antonio Conte
11 Pavel Nedvěd
14 Enzo Maresca
16 Mauro Camoranesi
18 Stephen Appiah
24 Ruben Olivera
26 Edgar Davids
9 Fabrizio Miccoli
10 Alessandro Del Piero (C)
17 David Trézéguet
20 Marco Di Vaio
25 Marcelo Zalayeta
TREJNER: Marcello Lippi

5. SEZONI 2004/2005 - TABELA

1. Juventus Turin 38 26 8 4 67:27 +40 86 - JUVENTUS CAMPION
2. AC Mailand (M) 38 23 10 5 63:28 +35 79
3. Inter Mailand 38 18 18 2 65:37 +28 72
4. Udinese Calcio (P) 38 17 11 10 56:40 +16 62
5. Sampdoria Genua 38 17 10 11 42:29 +13 61
6. US Palermo (N) 38 12 17 9 48:44 +4 53
7. FC Messina (N) 38 12 12 14 44:52 -8 48
8. AS Rom 38 11 12 15 55:58 -3 45
9. AS Livorno (N) 38 11 12 15 49:60 -11 45
10. Lazio Rom 38 11 11 16 48:53 -5 44
11. US Lecce 38 10 14 14 66:73 -7 44
12. Cagliari Calcio (N) 38 10 14 14 51:60 -9 44
13. Reggina Calcio 38 10 14 14 36:45 -9 44
14. AC Siena 38 9 16 13 44:55 -11 43
15. AC Chievo Verona 38 11 10 17 32:49 -17 43
16. AC Florenz 38 9 15 14 42:50 -8 42
17. FC Bologna 38 9 15 14 33:36 -3 42
18. FC Parma 38 10 12 16 48:65 -17 42
19. Brescia Calcio 38 11 8 19 37:54 -17 41
20. Atalanta Bergamo 38 8 11 19 34:45 -11 35

Ne kete sezone per Juven Luajten keta Futbollis:
1 Gianluigi Buffon
12 Antonio Chimenti
2 Ciro Ferrara
4 Paolo Montero
7 Gianluca Pessotto
15 Alessandro Birindelli
19 Gianluca Zambrotta
21 Lilian Thuram
27 Jonathan Zebina
28 Fabio Cannavaro
34 Andrea Masiello
3 Alessio Tacchinardi
8 Emerson
11 Pavel Nedvěd
16 Mauro Camoranesi
18 Stephen Appiah
20 Manuele Blasi
23 Olivier Kapo
24 Ruben Olivera
9 Zlatan Ibrahimović
10 Alessandro Del Piero (C)
17 David Trézéguet
25 Marcelo Zalayeta
30 Adrian Mutu
TREJNER: Fabio Capello

6. SEZONI 2005/2006 - TABELA

1 Juventus Turin 91 27 10 JUVE CAMPION
2 Inter Mailand 76 23 7 8
3 AS Roma 69 19 12 7
4 AC Mailand 58 28 4 6
5 Chievo Verona 62 17 11 10
6 US Palermo 52 13 13 12
7 AS Livorno 49 12 13 13
8 FC Empoli 45 13 6 9
9 FC Parma 45 12 9 17
10 AC Florenz 44 22 8 8
11 Ascoli Calcio 43 9 16 13
12 Udinese Calcio 43 11 10 17
13 Sampdoria Genua 41 10 11 17
14 Reggina Calcio 41 11 8 19
15 Cagliari Calcio 39 8 15 15
16 AC Siena 39 9 12 17
17 Lazio Rom 32 16 14 8
18 FC Messina 31 6 13 19
19 US Lecce 29 7 8 23
20 FBC Treviso 21 3 12 23

Ne kete sezone per Juven Luajten keta Futbollis:
1 Gianluigi Buffon
12 Antonio Chimenti
32 Christian Abbiati
2 Alessandro Birindelli
3 Giorgio Chiellini
6 Robert Kovač
7 Gianluca Pessotto
14 Federico Balzaretti
19 Gianluca Zambrotta
21 Lilian Thuram
27 Jonathan Zebina
28 Fabio Cannavaro
4 Patrick Vieira
8 Emerson
23 Giuliano Giannichedda
11 Pavel Nedvěd
16 Mauro German Camoranesi
20 Manuele Blasi
24 Ruben Olivera
9 Zlatan Ibrahimović
10 Alessandro Del Piero (C)
17 David Trézéguet
18 Adrian Mutu
25 Marcelo Danubio Zalayeta
TREJNER: Fabio Capello

Skuadra Juventus denohet ne menyr jo te drejte, ne menyr montimi nga njerzit te cilet ishin pjes e nje strategjie te ish Kryetarit e Liges Italiane te Futbollit ne bashkpunim me me nje Telefoni e udhehequr nga Interistat..
JUVENTUS ne ket skandal peson duke humbur dy tituj, duke u larguar nga Serie A, duke prishur kontratat e sponzorizimit dhe nga skuadra u larguan edhe keta emra:
Fabio Capello
Adrian Mutu
Zlatan Ibrahimović
Fabio Cannavaro
Patrick Vieira
Emerson
Gianluca Zambrotta
Lilian Thuram

7. SEZONI 2006/2007

Juventus luajti ne Serie B, dhe pas nje viti menjeher rikthehet ne Serie A, mirpo shikoni Formacionin i cili ishte pjes e Juves gjat nje viti te luajtur Jasht Seris A..
1 Gianluigi Buffon
12 Antonio Mirante
22 Emanuele Belardi
2 Alessandro Birindelli
3 Giorgio Chiellini
4 Robert Kovač
5 Igor Tudor
13 Felice Piccolo
14 Federico Balzaretti
18 Jean-Alain Boumsong
27 Jonathan Zebina
30 Nicola Legrottaglie
6 Cristiano Zanetti
8 Giuliano Giannichedda
11 Pavel Nedvěd
15 Claudio Marchisio
16 Mauro Camoranesi
19 Matteo Paro
29 Paolo De Ceglie
32 Marco Marchionni
43 Sebastian Giovinco
9 Valerij Bojinov
10 Alessandro Del Piero (C)
17 David Trézéguet
20 Raffaele Palladino
23 Tomás Guzmán ceduto
25 Marcelo Danubio Zalayeta
TREJNER: Didier Deschamps - ish futbollist i Juventusit

8. SEZONI 2007/2008

JUVENTUS RIKTHEHET NE SERIE A DHE ARRINE TE POZICIONOHET NE VENDIN E TRETE ME TREJNERIN Caudio Ranieri, I CILI ZAVENDESOJ Didier Deschamps PERSHKAK TE DORHEQJES SE TIJE.

TABELA

1. Inter Mailand (M) 38 25 10 3 69:26 +43 85
2. AS Rom 38 24 10 4 72:37 +35 82
3. Juventus Turin 38 20 12 6 72:37 +35 72
4. AC Florenz 38 19 9 10 55:39 +16 66
5. AC Mailand 38 18 10 10 66:38 +28 64
6. Sampdoria Genua 38 17 9 12 56:46 +10 60
7. Udinese Calcio 38 16 9 13 48:53 -5 57
8. SSC Neapel 38 14 8 16 50:53 -3 50
9. Atalanta Bergamo 38 12 12 14 52:56 -4 48
10. Genua 1893 38 13 9 16 44:52 -8 48
11. US Palermo 38 12 11 15 47:57 -10 47
12. Lazio Rom 38 11 13 14 47:51 -4 46
13. AC Siena 38 9 17 12 40:45 -5 44
14. Cagliari Calcio 38 11 9 18 40:56 -16 42
15. FC Turin 38 8 16 14 36:49 -13 40
16. Reggina Calcio 38 9 13 16 37:56 -19 40
17. Catania Calcio 38 8 13 17 33:45 -12 37
18. FC Empoli (R) 38 9 9 20 29:52 -23 36
19. FC Parma (R) 38 7 13 18 42:62 -20 34
20. AS Livorno (R) 38 6 12 20 35:60 -25 30

Ne kete sezone per Juven Luajten keta Futbollis:
1 Gianluigi Buffon
2 Alessandro Birindelli
3 Giorgio Chiellini
4 Sergio Bernardo Almirón
5 Jonathan Zebina
6 Cristiano Zanetti
7 Hasan Salihamidžić
8 Mauro Camoranesi
9 Vincenzo Iaquinta
10 Alessandro Del Piero (C)
11 Pavel Nedvěd
12 Emanuele Belardi
13 Jess Kedwell Vanstrattan
14 Jorge Andrade
17 David Trézéguet
Ruolo Giocatore
18 Jean-Alain Boumsong
19 Domenico Criscito
20 Raffaele Palladino
21 Zdeněk Grygera
22 Mohamed Sissoko
23 Antonio Nocerino
24 Ruben Olivera
25 Guglielmo Stendardo
28 Cristian Molinaro
30 Tiago
31 Cristiano Novembre
32 Marco Marchionni
33 Nicola Legrottaglie
34 Cristian Pasquato
36 Luca Castiglia

9. SEZONI 2008/2009 TABELA

Edhe ky sezon ishte deshtues per JUVEN mirpo arriti te ze vendin e dyte.

1. Inter Mailand 38 25 9 4 70:32 +38 84
2. Juventus Turin 38 21 11 6 69:37 +32 74
3. AC Milan 38 22 8 8 70:35 +35 74
4. AC Florenz 38 21 5 12 53:38 +15 68
5. Genua 1893 38 19 11 8 56:39 +17 68
6. AS Rom 38 18 9 11 64:61 +3 63
7. Udinese Calcio 38 16 10 12 61:50 +11 58
8. US Palermo 38 17 6 15 57:50 +7 57
9. Cagliari Calcio 38 15 8 15 49:50 -1 53
10. Lazio Rom (P) 38 15 5 18 46:55 -9 50
11. Atalanta Bergamo 38 13 8 17 45:48 -3 47
12. SSC Neapel 38 12 10 16 43:45 -2 46
13. Sampdoria Genua 38 11 13 14 49:52 -3 46
14. AC Siena 38 12 8 18 33:44 -11 44
15. Catania Calcio 38 12 7 19 41:51 -10 43
16. Chievo Verona (N) 38 8 14 16 35:49 -14 38
17. FC Bologna (N) 38 9 10 19 43:62 -19 37
18. FC Turin 38 8 10 20 37:61 -24 34
19. Reggina Calcio 38 6 13 19 30:62 -32 31
20. US Lecce (N) 38 5 15 18 37:67 -30 30

Ne kete sezone per Juven Luajten keta Futbollis:
1 Gianluigi Buffon
3 Giorgio Chiellini
4 Olof Mellberg
5 Jonathan Zebina
6 Cristiano Zanetti
7 Hasan Salihamidžić
8 Amauri Carvalho de Oliveira
9 Vincenzo Iaquinta
10 Alessandro Del Piero (C)
11 Pavel Nedvěd
12 Antonio Chimenti
13 Alexander Manninger
14 Jorge Andrade[1]
15 Dario Knežević
16 Mauro Camoranesi
17 David Trézéguet
18 Christian Poulsen
19 Claudio Marchisio
20 Sebastian Giovinco
21 Zdeněk Grygera
22 Mohamed Sissoko
27 Albin Ekdal
28 Cristian Molinaro
29 Paolo De Ceglie
30 Tiago
32 Marco Marchionni
33 Nicola Legrottaglie
35 Simone Esposito
36 Luca Castiglia
41 Lorenzo Ariaudo
46 Ciro Immobile
47 Ayub Daud

10. SEZONI 2009/2010

Ky eshte nje vite qe nuk mbehet mend per 1 dekade, vetem 26 ndeshje dhe kemi pesuar 9 humje, kjo eshte e tepert cka mund ti ndodh nje skuadre sic eshte JUVENTUS..

SHIKONE TABELEN

1 Inter 26 17 7 2 52 - 22 58
2 Milan 26 16 6 4 46 - 26 54
3 Roma 26 15 6 5 45 - 29 51
4 Palermo 26 12 7 7 37 - 31 43
5 Napoli 26 10 11 5 34 - 29 41
6 Juventus 26 12 5 9 40 - 35 41
7 Sampdoria 26 11 7 8 32 - 32 40
8 Cagliari 26 11 5 10 41 - 34 38
9 Genoa 26 11 5 10 44 - 43 38
10 Fiorentina 26 10 5 11 32 - 31 35
11 Chievo 26 10 5 11 26 - 26 35
12 Parma 26 9 6 11 27 - 36 33
13 Bari 26 8 8 10 31 - 34 32
14 Bologna 26 8 7 11 30 - 36 31
15 Catania 26 6 9 11 27 - 31 27
16 Udinese 26 7 6 13 32 - 39 27
17 Lazio 26 5 11 10 21 - 28 26
18 Livorno 26 6 5 15 17 - 36 23
19 Atalanta 26 5 6 15 22 - 38 21
20 Siena 26 5 5 16 27 - 47 20

PROBLEMI I KETI VITI ESHTE

MENAGJIMI I DOBT NGA DREJTUESIT E JUVES
NDRRIMI I TRAJNEREVE
MERKATOJA TESHTUESE
DHE FONDI I FUTBOLLISTEVE


MENAGJIMI I DOPT: - Kur flasim per kete pune se bari Bianckoner te nderuar duhet ta dini se ne Kryesin e Juves jana formuar dy grupe njerzish te cilet pretendojn ta udheheqin Juven ne te ardhmen e shkurte:
LARGIMI i MOGGIN ishte pikerish skadali i par qe ndau njerzt ne dy Grupe, juve me siguri qe ju intereson edhe kjo ndarje:
Gjon Elkan dhe Andrea Agnielli jane dyshja e ndare ne Juventus, deri sa ELKAN mbeshtet ket Kryesi, Andrea nuk e bene nje gje te tille pasi qe ai deshiron qe ne Krye te Juves te jene njerz si Lippi dhe Moggi.
Flitet qe ne fillim te vitit 2011 ne prag te Kampionatit 2010/2011 pikerisht me 01.01.2011 Moggit i skadon pezullimi per tu marrur me pune sportive, pritet edhe nje mundesi e rikthimit te treshes ANDREA AGNIELI, MARCELO LIPPI dhe LUCIANO MOGGI.
Shume gjera do te fliten pas perfundimit te Kampionatit Botror Afrika 2010, ndodhe dhe kame shprese qe Juventus sezonin 2010/2011 ta filloje me Kryesi te Re..

NDRRIMI I TRAJNEREVE - Ky eshte edhe nje gabim shum i madhe i Juventusit ku pesoj shum humbje ekonomike, dhe nuk arriti as nje sukses..

MERKATOJA TESHTUESE - Kur flasim per te Merkato te Deshtuar ju mesiguri nuk do te pajtoheni me kete qe e them une, mirpo LUCIANO MOGGI ne nje intervist kishte deklaruar: Po ti kisha une kete bugjet qe ka kjo kryesi e re deri sa isha ne Juventus, Juve do te kishte Futbollist me Cilsor se qe ka sot..
Nuk e di sa e kuptuat ket deklarat mirpo deri sa ishte Moggi ai nuk kishte bugjet se sa kishte pasur kjo Kryesi e re e Juves ecila deri me tani ka investuar mbi 50 milion dhe ka shenuar ne 26 Jave 9 humbje qe nuk ka ndodhur per 1 dekade edhe pse kurr me pare nuk kan investuar kete shume prej 50 milioneve..

FONDI I FUTBOLLISTEVE - Sivjet emra plot ne Juventus si DIEGO, MELO, AMAURI, DEL PIERO, TREZEGUE, BUFFON, CHIELLINI, SISSOKO, CAMORANESSI, IAQUINTA, e shum emra tjer por cka kuptojm me keto mund ta shikoni Tabelen..
I bejm pyetje vetes sa miliona marin keta njerz per 1 vite dhe cka fitoj Juve me mundin dhe sakrificen e tyre..
Shikoni keta emra ka edhe te tjere aty mirpo shikone edhe Tabelen qfar ekipi qfar emrash edhe shikone 9 humbje vetem ne 26 Jave..